Bütün Kadınlara...

    Bu bir kadınların dünyadaki ve ülkemizdeki sorunları yazısı değil, kadınlığa övgü yazısıdır !   
Kadın, üstü başı kusmuk olmuş bebeğini yıkıyordu. Bir yandan da kocasıyla konuşuyordu.— Aile ? Biz bir aileyiz öyle mi? Peki sen tam olarak bu ailenin hangi parçasını oluşturuyorsun? Bedava yemek hizmeti, ücretsiz yatak servisi, sinirlenince hıncını çıkardığın kum torbası ya da pisliğini bedava temizlettiğin bir hizmetçiye sahip olmak... Hangisi ? Tam olarak senin aile dediğin şey bu mu ?

— Feminist mi ? Ahahahaa ! Feminist ! Bu aşağılık yaşamı anlamak için Feminist olmak gerekmiyor.
Ben de çalışıyorum. Sabahın köründe kalkıp bebeğin karnını doyuruyorum, sana kahvaltını hazırlıyorum. Sen paşalar gibi işine giderken çocuğu bakıcıya ben yetiştiriyorum. Kendime ayıracak tek bir vaktim bile yok.

 Ay sonuna para yetiştirmeye çalışan kim ? Ben. Evin alışverişini kim yapıyor? Ben. Yemeği kim pişiriyor ? Ben. Tabakları kim yıkıyor ? Ben. Kokuşmuş çamaşırlarını kim yıkıyor ? Ben. Ben ben ben beeenn !

 Peki sen ? Sen ve senin gibiler ne yaparsınız biliyor musun ? Karınızın suratına bile bakmadan ne yemek var diye sorarsınız. Bin zahmetle hazırladığımız yemeğe bin kusur bulur, hoşunuza gitmeyince de kafamızdan aşağı boşaltıverirsiniz. Aman üstümüzde başımızda yeni bir şey görmeyin! Evin parasını bir tek siz kazanıyor gibi yaygara koparır durursunuz. Gece bunca yorgunluğun üstüne bir de yatakta apayrı bir kadın istersiniz en iğrenç zevkleriniz için. Neden ? Çünkü siz ERKEKSİNİZ !

 Peki benim ne istediğimi sordun mu hiç ? Seninle konuşmak istiyorum. Karşımda aşkla bakan bir çift göz istiyorum. Anlayış istiyorum. Benim de insan olduğumu fark et istiyorum. Hayallerim ve gerçekleştirmek istediğim şeyler olduğunu bil istiyorum. Ben bir kadınım ve her şeyden önce senin gibi bir insanım.

    Eğer evlilik, aile, aşk, sevgi, kadın olmak buysa; ben büyük bir hata yapmışım. Hatamı aldım ve ben gidiyorum.


   
Kadınlığını yaşamak üzere giden ve gitme umudunu içinde barındıran bütün kadınlar için...
    Emekçi Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun !
 *Dario Fo, Kadın Oyunları/ Uyanış adlı oyundan esinlenilerek yazılmıştır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kendime Not

Rüzgarın Şarkısını Dinle

Eylül